/  6
عنوان : "هم اندیشی برای تشكیل تیم پزشكی متخصصین شكاف كام و لب برای اولین بار در مركز طبی كودكان ابوذر اهواز"
کد خبر : ۷۵۵۰۵
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۱/۰۳ 
ساعت : ۱۰:۱۲:۹

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

"هم اندیشی برای تشکیل تیم پزشکی متخصصین شکاف کام و لب برای اولین بار در مرکز طبی کودکان ابوذر اهواز"

به گزارش روابط عمومی مرکز طبی کودکان ابوذر اهواز، هم اندیشی برای تشکیل تیم پزشکی شکاف کام و لب خوزستان با همکاری تیم پزشکی متخصصین شکاف کام و لب اصفهان از جمله دکتر حیدرعلی داوری مسئول تیم شکاف کام و لب دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دکتر فیض بخش متخصص ارتودنسی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دکتر فاطمه درخشنده رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و با حضور دکتر ایرج نظری رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، محمدجعفر فلسفی عضو شورای شهر اهواز، دکتر نوذر درستان معاونت اجتماعی دانشگاه جندی شاپور ، دکتر مجید کاراندیش مدیر توسعه و ارزیابی معاونت پژوهشی دانشگاه جندی شاپور ، دکترنادر صاکی مدیر گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه جندی شاپور، دکتر زهرا بزرگ زاده از معاونت پژوهشی دانشگاه جندی شاپور، تورج پرچمی مسئول اداره خیرین دانشگاه، دکتر نصرا.. استادیان جراح کودکان، علیرضا فضل اله پور مدیر داخلی بیمارستان ابوذر،فرزانه مقیم زاده مدیر پرستاری بیمارستان ابوذر، دکتر فروزان صادقیان رئیس مؤسسه خیریه بیمارستان ابوذر و دکتر هیلدا آقابابا متخصص دندانپزشکی کودکان ابوذر، در تاریخ 3 بهمن ماه 1397 در محل سالن کنفرانس بیمارستان ابوذر تشکیل شد.

هدف از برگزاری این هم اندیشی، به اشتراک گذاشتن تجربیات پزشکان و به روز رسانی دانش متخصصین و همچنین ارزیابی امکانات و تجهیزات و شرایط مورد نیاز برای تشکیل و راه اندازی تیم پزشکی متخصص ناهنجاری های مادرزادی سر و گردن (شکاف کام و لب) در مرکز طبی کودکان ابوذر بوده است.

دکتر ایرج نظری عضو هیأت علمی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ضمن خیرمقدم به اعضای تیم پزشکی شکاف کام و لب اصفهان، به مشکلات بیماران استان از جمله هزینه های سنگین درمان و مشکلات رفت و آمد بیماران به دلیل اعزام به خارج از استان اشاره کرد و گفت: برای راه اندازی تیم پزشکی شکاف کام و لب تمام توان خود را بکار خواهیم گرفت چرا که وجود مرکز واحد برای درمان بیماران شکاف کام و لب باعث می شود بیماران مشکل سردرگمی و بلاتکلیفی را نداشته باشند و درمان های متمرکز و مورد نیاز خود را در این کلینیک دریافت کنند.

در ادامه دکتر نوذر درستان عضو هیأت علمی و معاون اجتماعی دانشگاه جندی شاپور اهواز ضمن خوشامدگوئی و تشکر از حضور اساتید و تیم پزشکی دانشگاه اصفهان و اظهار امیدواری نسبت به بهره گیری از تجربیات تیم پزشکی دانشگاه اصفهان در جهت راه اندازی مرکز جراحی شکاف کام و لب بیمارستان کودکان ابوذر گفت: برای اخذ مطالبات در تمامی حوزه های مرتبط با این امر می بایست از ظرفیت های شورای سلامت به ریاست استاندار خوزستان استفاده کرد.

وی همچنین ماهیت فعالیت سازمان های مردم نهاد در این استان را خدمت به مردم و کمک به دولت دانست و بیان داشت: حدود 50 مورد از این سازمان ها در حوزه سلامت فعالیت دارند که مؤسسه خیریه محکم یکی از آنها می باشد.

دکتر درستان با اشاره به علت حضور و همکاری مؤسسه خیریه محکم با تیم پزشکی شکاف کام و لب مرکز طبی کودکان ابوذر اظهار داشت: معاونت اجتماعی دانشگاه و مؤسسه خیریه محکم بعنوان واحد هماهنگ کننده برای همیاری و ایجاد پشتوانه مالی این بیماران می باشد.

دکتر حیدرعلی داوری مسئول تیم شکاف کام و لب دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصمیم و اراده دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برای انجام کار تیمی و گروهی را تحسین و تمجید کرد و گفت: درمان بیماران شکاف کام و لب بصورت انفرادی نتیجه بخش نیست و باید درمان اینگونه بیماران با مشارکت گروهی انجام شود. 

وی با اشاره به تأمین امکانات، ملزومات و تجهیزات پزشکی، فضاهای فیزیکی و نیروی انسانی لازم و کافی برای تشکیل تیم پزشکی شکاف کام و لب بیان داشت: وجود پشتوانه مالی برای بیماران، اولین و ضروری ترین مسأله در تشکیل تیم پزشکی می باشد.

دکتر داوری مهمترین اصل برای تشکیل تیم پزشکی شکاف کام و لب و ادامه یافتن آن را وجود نیروهای متخصص پزشکی در رشته های مختلف که مرتبط با اینگونه بیماران می باشند دانست و گفت: با توجه به اینکه راه اندازی این تیم در دانشگاه مرکز استان انجام می شود بنابراین در این زمینه مشکل و کمبودی وجود نخواهد داشت.  

مسئول تیم پزشکی شکاف کام و لب دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دو خصوصیت برای افراد تشکیل دهنده تیم معرفی کرد و اظهار داشت: اعضای تیم پزشکی شکاف کام و لب باید دو خصوصیت ویژه داشته باشند، یکی داشتن عشق و علاقه و دلسوزی در خدمت به اینگونه بیماران که البته بطور ژنتیکی در هموطنان ما وجود دارد و دومین خصوصیت مهم و ویژه، داشتن روحیه کار تیمی و مشارکت گروهی است و افرادی که دارای این روحیات می باشند می بایست دعوت به همکاری شوند.

وی سپس توضیحاتی درخصوص پیشینه و سابقه تشکیل تیم پزشکی شکاف کام و لب در اصفهان که در سال 1384 بطور رسمی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شروع بکار کرد ارائه داد.   

دکتر فاطمه درخشنده عضو تیم پزشکی شکاف کام و لب و رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پس از معرفی ابزار و امکانات تشکیل تیم پزشکی شکاف کام و لب از جمله فضای فیزیکی بعنوان دفتر و منشی و موارد دیگر، به امر آموزش خانواده ها تأکید کرد و گفت: زمانیکه خانواده ها آموزش لازم را دریافت می کنند استاندارد های آنها بالا می رود و در نهایت باعث افزایش تقاضای آنها از تیم پزشکی می شود.

رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: یکی از نقاط قوت تیم پزشکی شکاف کام و لب، داشتن ارتباط مستمر و منظم تیم با خانواده های بیماران می باشد.

دکتر درخشنده در ادامه، این ارتباط را اینگونه شرح داد که در ابتدا، ارزیابی بیمار با حفظ حرمت و حریم خصوصی صورت می پذیرد، سپس بیمار برای گذراندن مراحل درمان خود وارد تیم پزشکی می شود در این مرحله با توجه به اینکه بیماران شکاف کام و لب برای درمان کامل می بایست اقدامات درمانی از جمله جراحی لب و کام و گوش و سپس ترمیم لب و بینی و دندان ها و ارتودنسی و پیوند استخوان و جراحی فک و زیبایی و غیره انجام دهند بنابراین متخصصین تیم پزشکی به بحث و مشورت در زمینه راهکارهای درمانی و برنامه ریزی برای بیمار می پردازند و در نهایت، برنامه درمان در اختیار بیمار و خانواده وی قرار داده می شود این برنامه بصورت نرم افزاری نیز اطلاع رسانی و یادآوری می شود بدین صورت آنها آمادگی لازم را تا قبل از مراجعه بعدی کسب می کنند و بیمار سردرگم و بلاتکلیف نخواهد بود

وی وجود پشتوانه مالی برای رساندن بیمار به مرحله درمان کامل را بسیار مهم و ضروری دانست و بیان داشت: در صورتی که تمامی امکانات از جمله تیم پزشکی و متخصصین آگاه و با دانش و یک مرکز درمانی وجود داشته باشد اما پشتوانه مالی برای بیمار تأمین نشود در واقع کار به نتیجه نمی رسد و بیمار از درمان خود باز می ماند.

دکتر فیض بخش متخصص ارتودنسی و عضو تیم پزشکی شکاف کام و لب دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در زمینه تفکیک و تفهیم نقش ها و وظایف اعضای تیم پزشکی شکاف کام و لب  و گروه های مرتبط با این تیم تأکید کرد و گفت با توجه به اینکه مشکل فک و دندان یکی از مشکلات بیماران مادرزادی شکاف کام و لب کودکان می باشد، بنده تمام توان و تجربیات خود را بعنوان متخصص ارتودنسی برای راه اندازی تیم پزشکی شکاف کام و لب خوزستان بکار خواهم برد. 

در ادامه: دکتر نادر صاکی عضو هیأت علمی و مدیرگروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: یکی از دغدغه های دانشگاه علوم پزشکی اهواز درمان بیماران شکاف کام و لب بوده است که خوشبختانه هم اکنون مرکز طبی کودکان ابوذر بهترین ظرفیت و شرایط را برای راه اندازی تیم پزشکی شکاف کام و لب کودکان دارد.

دکتر صاکی گفت: با وجود همکاری مؤسسه خیریه محکم و مؤسسه خیریه بیمارستانی ابوذر برای ایجاد پشتوانه مالی بیماران شکاف کام و لب و از طرفی استفاده و تبادل تجربیات اعضای تیم پزشکی دانشگاه اصفهان امیدوار هستیم این مرکز جراحی به بهترین شکل و در کوتاهترین زمان ممکن راه اندازی شود.

علیرضا فضل اله پور مدیرداخلی بیمارستان کودکان ابوذر در تکمیل صحبت های دکتر داوری مسئول تیم شکاف کام و لب دانشگاه اصفهان در زمینه وجود شرایط مساعد و زیرساخت ها و فضاهای فیزیکی مناسب در مرکز طبی ابوذر و پیشرفت سریع حاصل از این شرایط، بیان داشت: با وجود زیرساخت های اولیه و لازم در این مرکز هم اکنون عمل شکاف کام و لب توسط دکتر مهران پیوسته فوق تخصص جراحی کودکان و اورولوژی انجام می شود اما امیدواریم با تشکیل تیم پزشکی متخصص، منسجم و هماهنگ و پشتوانه مالی که از سوی مؤسسه خیریه محکم و مؤسسه خیریه بیمارستانی ابوذر برای بیماران می شود، مرکز جراحی شکاف کام و لب کودکان راه اندازی گردد که تمامی مراحل درمان بشکل متمرکز و استاندارد و به موقع و با کیفیت به اینگونه بیماران ارائه شود.     

در پایان تمامی اعضا از اتاق عمل و پلی کلینیک بیمارستان بازدید و امکانات و شرایط موجود را برای راه اندازی مرکز جراحی شکاف کام و لب کودکان مورد ارزیابی قرار دادند.

 

  

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز آموزشی درمانی بیمارستان ابوذر اهواز می باشد.

V5.1.0.0