درباره مرکز پزشکی آموزشی درمانی ابوذر

   

  تاریخچه مرکز پزشکی آموزشی درمانی ابوذر

  مرکز آموزشی  پژوهشی و درمانی ابوذر، تنها مرکز تخصصی و فوق تخصصی اطفال می باشد که به مردم شریف استان خوزستان واستان های همجوار خدمت رسانی می کند .

  ساختمان این بیمارستان در سال 1341 ساخته شده به عنوان هتل اهواز شروع به کار کرد ، و یکی از هتلهای مجهز با امکانات رفاهی بوده است ، در سال 1360 بنابر نیاز جامعه و شروع جنگ تحمیلی و لزوم امداد رسانی به مجروحین جنگی به بیمارستان تغییر کاربری داده است . حدود 45000متر مربع که 40% آن برای احداث بیمارستان جدید تخریب شده است .مساحت این مرکز حدود 24000مترمربع  بنا شده است و در ابتدا دارای بخش های جراحی ، چشم ، زنان و زایمان ، مجروحین ، حوادث ،آزمایشگاه ، رادیولوژی و درمانگاه چشم پزشکی ، اتاق عمل بود که پس از مدت کوتاهی بخش های جراحی و زنان و زایمان و مجروحین به بیمارستانهای دیگر منتقل و بخش های اطفال ، نوزادان و عفونی اطفال جایگزین گردید . در سال 1370 با توجه به نیاز مبرم دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به یک بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی اطفال بخش چشم به بیمارستان سینای اهواز منتقل و بخش های اطفال و درمانگاه چشم گسترش داده شد و بیمارستان از سوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به عنوان بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی اطفال معرفی گردید . به مرور درمانگاه های تخصصی اطفال و اورژانس اطفال شروع به فعالیت نمودند و بنا به نیاز شهر اهواز اورژانس بزرگسال در بیمارستان تعبیه شد. در سال 1375 بخش ICU اطفال و همو دیالیز به مجموعه بخش های اضافه  شد . و در حال حاضر بیمارستان ابوذر با 240 تخت مصوب و 165 تخت فعال و بخش های تخصصی عفونی، نفرولوژی ، غدد،نوزادان،گوارش ، ICU ،NIC ، اطفال عمومی و جراحی و با امتیاز ارزشیابی درجه یک، یکی از مراکز آموزش و درمانی استان می باشد . که علاوه بر درمان بیماران مراجعه کننده یک مرکز تعلیم و تربیت دانشجویان رشته های پزشکی در سطح عمومی و  تخصصی ، پرستاری ، مامایی ، فیزیوتراپی ، گفتار درمانی ، رادیولوژی ، مدارک پزشکی و علوم آزمایشگاهی می باشد .

  بخش های اورژانس این بیمارستان بصورت شبانه روزی در ارائه خدمات درمانی به مراجعین فعال است و مجتمع درمانگاهی و بیمارستان دارای درمانگاههای تخصصی زیر می باشد . اطفال و نوزادان غدد و رشد اطفال ، نفرولوژی اطفال ، چشم پزشکی ، ENT می باشد . ضمناً بخش های پاراکلینیکی این بیمارستان مشتمل بر بخش های رادیولوژی و سونوگرافی ، اکو کاردیوگرافی، آزمایشگاه ، فیزیوتراپی ، گفتار درمانی و تغذیه است که در ارتباط امور تشخیصی درمان بیماران انجام وظیفه می نمایند .
  در سال 1388 طرح ساختمان جدید بیمارستان به مساحت 25000 متر مربع زیربنا در 9 طبقه با آخرین استانداردهای بیمارستانی طرح ملی تصویب و شروع گردیده است و با اعتبارات جدید به سرعت در حال پیگیری و ساخت می باشد تا جایگزین بیمارستان قدیم گردد.
   

  مشخصات کلی بیمارستان

  نام بیمارستان

  کودکان ابوذر

  نام قدیم بیمارستان

  هتل اهواز

  قدمت بیمارستان

  50 سال

  وضعیت حقوقی بیمارستان

  دانشگاهی

  نوع کاربری بیمارستان

  تخصصی و فوق تخصصی اطفال

  درجه ارزشیابی

  درجه یک دولتی

  تعداد بلوک ساختمانی و طبقات هر بلوک

  ساختمان مرکزی در سه طبقه

  اورژانس بزرگسال در یک طبقه

  اورزانس اطفال ، درمانگاه تخصصی و کتابخانه در دو طبقه

  آزمایشگاه در یک طبقه

  محل تخلیه و نگهداری زباله دریک طبقه

  مددکاری ، بانک رفاه ، سرد خانه ، نگهبانی در یک طبقه

  مهد کودی در یک طبقه

  تعداد تخت مصوب

  240

  تعداد تخت فعال

  165

  تعداد بخشهای بیمارستان (کل)

  12

  میزان وقفه در چرخش تخت

  2.8 روز

  درصد اشغال تخت

  80%

   


  تاریخ آخرین بروز رسانی 29/7/95
  V5.1.0.0